Yıldızlararası filmi bana göre en azından şu ana kadar çekilmiş, en iyi uzay konulu film diyebilirim. Bilimi sevmeyen yada sevseler bile zaten çok da anlamayacaklarını düşünen insanların ön yargılarını kıran 2014 ABD yapımı bilimkurgu ve dram tadında harikulade bir film… En azından karadelik, yerçekimi, izafiyet teorisi gibi kavramlara film ve benim sade anlatımımla aşinalığınız artacak 😉

yıldızlararası film-christopher nolan
Christopher Nolan

Sevdiğiniz bilim konulu bir filmin yanında bir de en sevdiğiniz yönetmen o koltukta oturuyorsa yeme de yanında yat misali:) Bu lezzetli yemeğe kim hayır diyebilir ki! Eveet, kimden bahsediyorum tabi ki yönetmenimiz Christopher Nolan. Bir film bu kadar eğitici bilgi verirken ve bir o kadar da sıkıcı olmaması… Gerçekliğin en azından teorik kısmını en iyi şekilde kurgulanmasının iyi bir örneği diyebilirim. Belgesel tadında olan filmleri çok iyi biliriz ki art arda gelen bilgiler karşısında beynimiz bu bilgileri almada zorlanır ve bu durum algılarımızı dağıtabilir. Yıldızlararası filmi bunun aksine görsel şölenle gözümüzü doyurup filmin merak uyandıran konusuyla da sizi düşünmeye zorlayacaktır. Hadi bu üç saat bitse de kurtulsak gibi düşüncelerinize ket vurup zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız.

yıldızlararası film

Kült filmlerimden bir tanesi olan bu film, sizi alıp uzay seyahatine çıkaracaktır. Evet, hazır mısınız bu yolculuğa?

İşinden dolayı teknik bir zekaya sahip olan Nasa pilotu Cooper(Matthew McConaughey), iki çocuğu ve babasıyla mısır tarlalarının olduğu bir çiftlikte yaşamını sürdürüyor. İklim değişikliğin olmasından dolayı tarım ürün çeşitliliğinin bittiği ve sürekli toz bulutunun içinde yaşadıkları, havadaki oksijen seviyesinin günden güne azaldığı ve artık bir çözüm bulunmazsa son nesille beraber dünya artık yaşanılmayacak bir yer olacağı biliniyor.

Tam bu sırada Cooper eskiden çalıştığı Nasa dan bir teklif alıyor. Fakat Cooper çok sevdiği kızı Murph(Jessica Chastain) den dolayı sıcak bakmıyor. Murph 10 yaşında babasının o yaşa kadar bilimle yetiştirdiği zeki bir kız çocuğu. İsmini Murphy Kanunu‘ndan alan Murph, isminin de çağrıştırdığı gibi talihsiz olaylarla karşılayacak ve bu gerçeklikleri kendi lehine çevirecekti…

yıldızlararası film
Cooper ve kızı Murph

Cooper, Nasa da çalışan profesörün sözde çözüm yolu bulduğu fikrine güvenerek önce çocukları daha sonra da tüm insan ırkı için uzay yolculuğuna çıkar. Nasa’nın daha önce belirlediği ve yaşam belirtisi  ihtimalinin yüksek olduğu gezegenlere Cooper ve diğer Nasa çalışanları bu yolculuğu, insanlığı kurtarmak adına gerçekleştireceklerdi… Bu potansiyel gezegenlere gitmek için zaman gerekiyor ve bu çalışanların zamanla başları dertte. Bu yüzden zamanı iyi kullanmak adına uyku modülü kullanmaları ve ek olarak solucan deliğinden geçmeleri gerekecek.

yıldızlararası filmi-karadelik
Karadelik

ilk geçmeleri gereken kara delikten geçip tamamı su olan gezegene varıyorlar, fakat bu gezegende 1 saat kalmak Dünya da 7 yıl kalmakla eş değer olacaktı. Çünkü su dolu bu gezegende yerçekimi Dünyamızın yerçekiminden %130 daha fazla ve bu durum da çok hızlı bir şekilde veri toplamaları gerekecek…Bildiğiniz gibi bu da bize Einstein’ın izafiyet teorisini hatırlatıyor.

yıldızlararası-Interstellar
Tamamı su olan gezegen

Einstein a  göre zaman sabit değildir ve zaman iki şekilde değişir:

E = mc2  

1)Hız

2)Kütle çekimi(yer çekimi)

Işık saniyede 300.000 km hızla gider yani değişmez sabittir. Zaman ise ışık gibi sabit değil izafi(göreceli),değişkendir.

Biraz aşina olduysak gel gelelim Cooper’ın gittiği su dolu gezegene… orada 1 saat kalmak 7 yılımızı alır dedik ya işte tam da devreye izafiyet teorisi giriyor.

Bu gezegende zaman nasıl değişti? Neden insanlar erken yaşlanıyor?

Çünkü yerçekimi çok ağır. O zaman yerçekimi artarsa zaman yavaşlar ve yaşlılıkta artar diyebiliriz.

Ah ah hepimiz bu yerçekiminden şikayetçiyiz ya… Özellikle biz kadınlar 😉

Bu durum ikizler paradoksu ile açıklanabilir İkizler paradoksunu iyi anlamamız için ikizler  yerine Cooper ve kızı Murphy i ele alalım…

Cooper uzaya, Murph dünya da kalıyor. Cooper, roketle ve buna ek olarak ışık hızına yakın bir hızla uzaya gider. Bu durum da zaman Cooper için yavaşlar, zamandan da tasarruf etmiş olur ve daha genç kalır.

Murph ise zaman durağandır ve onun için 50 yıl geçmişse ,Cooper içinse 7 yıl geçmiş demektir. Cooper Dünya ya dönünce kızından daha genç olacaktır. Çünkü zaman kaymasına uğramıştır ve işte buna ikizler paradoksu ile tanımlayabiliriz.

Cooper, profesörün vaat ettiği ve Dünyayı kurtarmak adına verebileceği bir formülün olmadığını öğrenince uzay başına yıkılıyor… vee sonra akıllara geliyor profesörün umut verir gibi  söylediği dizeleri ve bunun bir mizansen olduğunu anlıyorlar…

Gitme o güzel geceye tatlılıkla
ihtiyarlık yanmalı ve saçmalamalı gün kapandığında;
öfkelen, öfkelen ışığın ölmesinin karşısında

Bunları öğrenen ve hiç bir umut olmadığı öğrenen Cooper , daha da hırslanarak kendi bilgileri ışığında dünyayı kurtaracak bir formül bulacaktır. Bunun için de büyük karadelikten geçecek ve orada beşinci boyutta yerçekimsel  dalga ile kızı Murph ile iletişime geçecektir. Burada bulduğu formülü mors kodu ile iletmeye çalışacaktır.

Bundan sonrasın da heyecanın dorukta olduğu sahnelerle karşı karşıya kalacak ve bir nevi film o kadar etkileyici ki sizde zaman kaymasına uğrayacaksınız:)

Sonrasın da ne mi oldu?

Cooper ve Murph’ın  karşılaşması, bilim insanlarının etik değerleriyle mücadele etmesi, bu bilim insanlarının olayları kişiselleştirme gibi bir lüksleri var mı yok mu diye sorgulatan düşünceler vs…

Her zaman olduğu gibi filmin sonunu anlatmayıp yargılamayı size bırakıyorum 🙂

İyi Seyirler, sevgili okurlarım…

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıldızlararası(Interstellar)Filmi-Konusu-2014-Uzay Konulu En İyi Film

Yıldızlararası(Interstellar)Filmi-Konusu-2014-Uzay Konulu En İyi Film” üzerine 2 düşünce

 • Aralık 29, 2020, 5:47 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çok güzel bir paylaşım olmuş . Daha fazla dizi ve film önerisi istiyoruz 👍🏼

  Cevapla
  • Aralık 29, 2020, 6:14 pm
   Kalıcı bağlantı

   Elimden geldiğince sevdiğim ve yazmaktan büyük bir keyif aldığım dizi ve filmleri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım sevgili okurum…

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir