The Queen’s Gambit dizisi Amerikan dramatik televizyonun bizlere sunduğu mini bir dizi.Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan bu dizi Scott Frank ve Allan Scott tarafından bizlere sunulmuştur. Evet sevgili okurlarım Netflixten müthiş bir dizi daha…

The Queen's Gambit dizisi

The Queen’s Gambit ve 7 bölümden oluşan bu dizi zamanı size unutturan illa izlemek için satranç bilmenizi gerektirmeyen ve koltuğunuza yaslanıp heyecanla izleyebileceğiniz duygularınıza duygu katan harika bir yapıt. Hepimizin zamanı kıymetli bizi etkilemeyen yani duygusunu vermeyen dizilerin sukutuhayal yaşattığını çok iyi bilirim o yüzden içiniz rahat olsun. boşa geçirilen zamanınız olmayacak.

Başrolünde Anya Taylor_Joy yani dizideki ismiyle Beth Harmon karşılıyor bizleri.Beth küçük yaşta annesini kaybedip dini eğitimin ağır bastığı bir yetimhaneye yerleştiriliyor. Bu yetimhanede diğer çocukların aksine alışa gelmişin dışında bir yol çiziyor.Babacan tavırlarıyla sempati duyulan hademeden satranç öğrenip bu yeteneği ile yalnızlığını bastırmış oluyor.

 

 

Onu evlatlık alan Alma Beth kadar yalnız aslında.Birbirlerinin isteklerini yerine getiren iki arkadaş onlar…

Dizi 1950 ve 1960 lı yıllarında geçen ve bize o yılların müthiş sinematografisiyle görsel bir şölen sunan ve dizi flashback yani geri dönüş tekniği ile daha akıcı hale geliyor.

 

 

Sanırım gardırobumu gözden geçirmeliyim 🙂

Hırslı,soğuk ve mesafeli tavırlarıyla birçok kişiden farklı olan Beth, erkek egemenliğinin ön planda olduğu dönemde zekası ve tavırlarıyla adeta herkese ve hayata meydan okuyordu. Bu özelliğiyle satranç sporunda olan yeteneği bu şekilde pekişiyordu.

 

GALİBİYETE DOYUM OLMAZ

 

 

Sıradaki lütfen…

 

 

Beth üvey annesinin ölümü ve edindiği kötü alışkanlıklar yüzünden bir süre başarılarına ket vurmak zorunda kaldı.

 

 

AMA MOLA UZUN SÜRMEYECEKTİ

Küçük yaştan beri tanıştığı ve arkadaşı olan tek şey vardı o da BAŞARI…

Buna bir son vermek ve büyük bir başarıya imza atmak gerek. Satranç müsabakasında yenemediği tek kişi o da Rus satranç ustası Borgov (Marcin Dorocinski)

BEKLENİLEN GÜN GELDİ_YOKSA SÜPER İKİ GÜÇ MÜ SAVAŞIYOR?

 

Eyvah soğuk savaş mı?

Kim galip gelecek?

BENCE İZLEMELİSİNİZ…

 

 

THE QUEEN’S GAMBIT DİZİSİ | 2020 Netflix Dizisi

THE QUEEN’S GAMBIT DİZİSİ | 2020 Netflix Dizisi” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir