The Dig(Kazı) 2021 Netflix’in Dönem Tarih Dizisi ve Konusu

The Dig(Kazı) 2021 Netflix’in dönem tarih dizisi ve konusunu gerçek hikayeden almış yani biyografi, drama ve tarihi bir dizi olan The Dig dizisi karanlık çağa ışık tutmuştur.

the dig dizisi
Edith

Genç yaşta eşini kaybeden Britanyalı Edith Pretty(Carey Mulligan), oğluyla beraber bir malikanede yaşar. Eşini genç yaşta kaybetmiş, çocuğuyla tek başına ilgileniyor ve sağlık sorunları yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor olması Edith’i hayata karşı heyecanını kaybetmiş biri olmaya itmiştir. Dul olan bu güzel kadın, rutin geçen günlerine savaş açarak önceden yapmak isteyip de sürekli ertelediği bu kazı çalışmasına başlamayı niyet edecektir. Zamanında ailesiyle bu araziyi almalarının en büyük nedeni de bu topraklar da değerli hazinelerin ve tarihi kalıntıların var olduğunu bilmeleriydi. Kaçınılmazı ertelemek sadece zaman kaybı olurdu ve Edith’in sağlık sorunlarından dolayı çok zamanı yoktu.

The Dig Netflix dizisi
Edith ve Basil

Edith, arazisindeki höyüklerin kazılması için arkeolog Basil Brown(Ralph Fiennes) ile anlaşır. Basil, okumuş bir arkeolog değildir fakat kendini eğitmiş ve kendine has kazı çalışmaları olan nevi şahsına münhasır bir kazı bilginidir.

Edith, Basil’in yanına iki yardımcı vererek bu işi hızlandırmayı amaçlar.

The Dig dizisi
Anglosakson’lara ait bir gemi

Basil kazı çalışmalarına başlar ve Vikinglere ait kalıntılar bulacağına dair fikir yürütür. Titiz ve kendine has kazı çalışmasıyla bir gemi bulur ve bu geminin Viking döneminden daha eski olduğuna kanaat getirir. Yani bu gemi karanlık çağa ışık tutacak ve bu kanıtın V.yüzyıl ortalarında yaşayan Anglosakson’lara ait bir gemi olduğuna hemfikir olurlar.

İkinci Dünya Savaşının hemen öncesinde yaşanılan bu gerçek olay da Britanyalıların ve basının büyük bir ilgisini çeker. Çünkü Britanya tarihine tarih katacak bir iz. Bunun sonucunda bu kazı çalışmalarının daha hızlı ve kontrol altında tutmak için bir arkeolog ekip gönderilir. Basil, bu ekiple birlikte hareket edip bu çalışmayı sürdürmelerine öncülük eder.

Ta ki İkinci Dünya Savaşı çıkana değin…

The dig dizisi içinde aşkı, insani ilişkileri, döneminde yaşanılan sorunları ve merak dürtüsünün insanlık tarihini nasıl etkilediğine şahitlik edeceksiniz.

Tarih, kapısını sizin için aralık bırakacaktır. Mademki kapı eşiğine kadar geldiniz içeri girmemek olur mu? 

Olmaz diyorsanız!..

İyi seyirler diliyorum sevgili okurlarım 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Dig(Kazı) 2021 Netflix’in Dönem Tarih Dizisi ve Konusu
Etiketlendi:                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir