Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi-Filmi

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi yani Rose Adası Cumhuriyeti gerçek bir hikaye olup Netflix’in bizlere 2020 de sunduğu dramatik ve komedi türünde bir film. Yanlış okumadınız evet gerçek bir hikayeden uyarlanmış…

Biri bana gerçek hikaye mi dedi? İşte o zaman ortada ne olacağı belli olmayan bu ada gibi ben de zaaflarımın ortasına düşüyorum:) Bir adamın söyledikleri ve yaptıkları…İşte ben buna gerçeklik derim.

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi filminde Giorgio Rose karakterini İtalyan oyuncu Elio Germano oynamış, yönetmenliğini ise Sydney Sibilia üstlenmiştir.

Dünya ülkelerinin 1968 de özgürlük konusunda hakların kısıtlandığı dönem

Dünya ülkelerinin 1968 de özellikle özgürlük konusunda hakların kısıtlandığı ve bu nedenle gençlerin başkaldırısı politikacıların gündemindeydi. Toplumsal sorun haline gelen kaosa sebebiyet veren liderlerle fikir olarak masaya oturmayan bir genç daha sahneye çıkıyor. Evet, onun adı Giorgio Rose. İnsanlar kısıtlanıyor ve hürriyet adı altında şartlı özgürlükler tanınmaya çalışılan bu dönemde cesur, idealist, zeki ve çoğu insan gibi asgari düzeyde zeki olan ve bu düzeyi biraz aşan İtalyan mühendis Giorgio, Adriatik denizinde İtalya açıklarında 400 metrekarelik platform üzerinde ada inşa edip bağımsızlığını ilan eden bir devlettin başkanıdır.

Giorgio için en üzücü olan da sevgilisi tarafından pek benimsenmeyen bu çılgın fikirleri yüzünden ayrılmasıydı bu onun için o kadar travmatik oluyor ki bu Adanın onun için yapıldığı belirli bir süre sonra mühendisin arkadaşları tarafından eski sevgilisine söyleniliyor. Sizce bu durum hatunu cezbetmiş midir?

Fikirlerin icraata dönüşmesinden kim hoşlanmaz ki:) Etrafımızda o kadar sıkıcı ve düz düşünen insanlar var ki bir ilişkinin hayatındaki birinin çılgın fikirleri yüzünden bitmesi ne acı!  ki bana göre delilik herkesten önde olmak demektir. Herkes deli olsa ya! Kim bilir belki Giorgio en sonunda kızı delirtmiştir:)  Dünyanın güzel kadınlarından biri olan Marilyn Monroe buraya bir ekleme yapmak istiyor galiba… 🙂

“Kusurlar güzelliktir, delilik ise zekilik ve tamamen saçma biri olmak tamamen sıkıcı biri olmaktan çok daha iyidir.”

Ne söyleyebilirim ki tamamen olmasa da birazcık deli biri olarak 😉 buraya imzamı atarım…

rose adası
rose adasında aşk

Aslında bilmiyorlardı ki genç mühendisi gerçek yapan gerçek dışı hayalleriydi…

Şimdi gel gelelim bu durumun siyasal sonuçlarına… Düşünün siz bir adaya sahip olmak istiyorsunuz ve sahip olmak istediğiniz adayı inşa edip bağımsızlığınızı ilan ediyorsunuz. Tabi bu devletin başkanı, bakanları, halkı, parası(spesmilo) , resmi dili(Esperanto) ve bayrağı da var…

rose adasının inanılmaz hikayesi

Peki bu var olan düzeni bozmak değil mi? Çünkü halkın bir makine düzeniyle işlemesi gerekiyor. Aksi olursa liderlerin hesap vereceği yerler çok olur. Hele ki özgürlüğün kısıtlanıp bunun için mücadele verilen dönemde(1968)… Neden Giorgio bu düzenin dışına çıksın ki…Onun gibilerini neden cesaretlendirelim?

rose adası

Tam da bu düşüncelere sahip İtalya hükümetinin talimatıyla İtalya’nın egemenlik hakkının ihlal ettiği gerekçesiyle İtalyan askerleri tarafından Rose Adası Cumhuriyeti havaya uçuruldu. Netice ne olursa olsun Giorgio başardı ve o bir adaya sahip oldu. Adanın sadece 8 ay var olduğu yani kısa ömürlü olması hiç önemli değildi. Çünkü Giorgio, hiçbir zaman fikirlerini politik liderlere atfetmedi. ilklere imzasını atmış gibi ne dersiniz:)

Açıkçası söylemek gerekirse bu film gerçek olmasıyla cezbetti beni. Fark ettiyseniz filmle ilgili teferruata fazla girmiyorum:) verilen politik mesajlara yoğunlaşmak istedim yani her şey yüzeysel yazdım ki filmin büyüsü bozulmasın merakla izleyin diye:)

Şimdi ekranın karşısına geçip en güzel ayrıntıları yakalayın…

İyi seyirler sevgili okurlarım…

 

 

 

 

 

Rose Adasının İnanılmaz Hikayesi-Rose Adası Cumhuriyeti/Gerçek Bir Hikaye/Netflix 2020 Filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir